Łączenie trzech zupełnie różnych perspektyw w jednym projekcie - biznesowej, technicznej i klienta końcowego - nie jest proste. Interesariusze w projekcie często nie są w stanie w jasny sposób przekazać swoich wymagań, brakuje zrozumienia grupy docelowej, a deweloperzy na wszystko odpowiadają, że “da się zrobić” (spoiler alert: nieprawda).
Jak więc zrobić to efektywniej? Moje doświadczenie pokazuje, że techniki warsztatowe są jedną z najlepszych metod na zbudowanie komunikacji w zespole, szybkie przekazanie wiedzy i wspólne stworzenie wizji produktu końcowego. Dzięki temu rzadziej w toku prac okazuje się, że coś nie zostało przekazane, a zespół jest bardziej samodzielny.
Podczas prelekcji przedstawię praktyczny narzędziownik metod warsztatowych do zastosowania przed rozpoczęciem projektu, aby efektywnie zebrać wymagania i zbudować wspólną wizję.
Analiza biznesowa
10:15
Jak zbudować zaufanie w zespole?
By Piotr Jawoszek Lider zespołu Project Management Office, IT Project Manager, Scrum Master w software house ISOLUTION , Piotr Medyński Wiceprezes zarządu software house’u ISOLUTION.
10:15 - 11:00
Pokażemy narzędzia, które pozwolą Wam na wsparcie procesu budowania zaufania w zespole.omówię praktyczne wykorzystanie technik wywodzących się z Management 3.0, CRISP DNA
Przekażemy Wam nasze doświadczenia z wykorzystania ich w procesie formowania zespołu projektowego .
Agile
11:00
Przerwa kawowa
11:15
"Aby język giętki powiedział to co pomyśli głowa", czyli jak mówić, aby być zrozumianym.
By Adrian Soja Coach, Trener Komunikacji Transformującej
11:15 - 12:00
Opis: Zapraszam was na wykład, na którym opowiem wam o trzech podejściach do ogólnie rozumianej informacji, którą potocznie rozumiemy jako komunikat lub sens przekazywanej wiadomości.
Na początku zaczniemy od stylów uczenia się i cech, jakie powinna posiadać informacja tak, aby każdy z tych stylów był zainteresowany przekazywaną informacją w podobny sposób, powiem również o często popełnianym błędzie w konstruowaniu informacji do grupy odbiorców.
W drugiej części opowiem o myśleniu zmysłowym, o tym, w jaki sposób konstruujemy i obieramy informację za pomocą zmysłów i jakie tego są konsekwencje.
W ostatniej części opowiem o sposobach myślenia, przez które filtrujemy, czyli wychwytujemy i nadajemy informacje. To tak zwane metaprogramy, pewne generalne strategie myślenia. Dzięki poznaniu tych strategii – własnych oraz innych ludzi – łatwiej nam się porozumiewać.
Często można spotkać opnie jako by analityk biznesowy nie miał racji bytu w zwinnym zespole. Samoorganizacja, rozmycie ról oraz posiadanie product ownera zjada niejako potrzebę posiadania analityka...
Na przykładzie moich doświadczeń pracy dla międzynarodowych korporacji chciałbym opowiedzieć jak w wysoko funkcjonujących zwinnych zespołach jest dużo miejsca dla osoby o umiejętnościach analityka a nawet jak taka osoba może stać się absolutnie krytyczna dla sukcesu każdego przedsięwzięcia.
Agile
Analiza biznesowa
Inżynieria wymagań
13:05
Wartość analizy biznesowej w tworzeniu nowych produktów cyfrowych
W jaki sposób dzisiaj wygląda praca nad produktami IT i gdzie w tym wszystkim jest rola analityka. To co jeszcze oczekiwaliśmy niedawno, czyli modelowanie obiektowe, staje się mniej istotne niż biznesowa kwestia roli analityka, rozumienie danych...
Celem prelekcji jest przekazanie umiejętności priorytetyzacji rejestru wymagań ze względu na wartość biznesową. Uczestnicy nauczą się:
-jak dbać o perspektywę użytkownika końcowego (Persony)
-jak identyfikować zmiany zachowań i wartość biznesową
-jak mierzyć postępy ze względu na osiągane korzyści
-jak świadomie rezygnować z dostarczania elementów, w sytuacjach kryzysowych
-jak planować wartościowe MVP, oraz kolejne wydania przy jednoczesnym minimalizowaniu zależności między zespołami
Agile
Analiza biznesowa
Inżynieria wymagań
15:45
Enterprise Architect w zwinnym świecie, czyli jak efektywnie pracować w środowisku zwinnym nie tracąc walorów i komfortu pracy oferowanych przez narzędzia CASE
By Jacek Woynarowski Automatyk z wykształcenia, Analityk / architekt z zawodu, Entuzjasta wykorzystania narzędzi CASE z zamiłowania
15:45 - 16:30
Prezentacja składa się z dwóch części.
W pierwszej omówione zostaną (z perspektywy prowadzącego) kluczowe różnice pomiędzy podejściem zwinnym a klasycznym. Dokonana zostanie analiza narzędzi wsparcia powyższych podejść w obszarze szeroko rozumianego procesu budowania i dostarczania rozwiązań IT dla biznesu.
W drugiej części zaprezentowany zostanie interaktywny przykład fragmentu takiego projektu pokazujący synergię tych dwóch światów i stojących za nimi dziś, na polskim rynku narzędzi wsparcia.
Starcie Tytanów – Sparxsystems vs Atlasian!